Výcvik v terénu i na úřadě. Záložáci z Ostravy studovali zákony a předpisy odvodního řízení

ukazka-odvodniho-rizeni-_4_.jpg
  • 12.12.2022
  • Admin 1

Největší jednotka vojáků aktivní zálohy v ČR má za sebou poslední cvičení tohoto roku. Většina ho absolvovala ve vyškovském výcvikovém prostoru, někteří ale zůstali v Ostravě, aby se zaměřili na odvodní řízení: To se využívá, pokud je vyhlášen válečný stav nebo stav ohrožení státu.

Podle branného zákona se branná povinnost vztahuje na všechny občany ČR ve věku od 18 do 60 let. Pokud je Parlamentem ČR na návrh vlády vyhlášen „Stav ohrožení státu“ nebo „Válečný stav“, vzniká těmto občanům mimo jiné povinnost podrobit se odvodnímu řízení.

vycvik-ve-vyskove-_3_.jpg

Vojáci aktivní zálohy oddělení odvodního řízení se během výcviku zaměřili právě na studium zákonů a předpisů, a dále na zpracování dokumentace. To proto, aby mohli pracovníkům krizového řízení obcí s rozšířenou působností Moravskoslezského kraje prakticky ukázat činnost při odvodním řízení. Výcvik se uskutečnil 1. prosince v prostorech Městského divadla v Bruntále.

ukazka-odvodniho-rizeni-_4_.jpg

„Cílem ukázky bylo těmto pracovníkům názorně předvést rozsah práce odvodní komise, seznámit je s prostory, které komise pro svou činnost potřebuje a také s délkou odvodního řízení podle počtů odváděných občanů. Na figurantech byla postupně prezentována činnost odvodní komise ve shromaždišti osob, u písaře, při lékařských prohlídkách a při vyhlášení rozhodnutí o schopnosti nebo neschopnosti občana vykonat vojenskou činnou službu odvodní komisí,“ vysvětlil vedoucí oddělení odvodního řízení major Martin Sekanina.

Nasazení na hranicích

ukazka-odvodniho-rizeni.jpg

Během října a listopadu 2022 si desítky ostravských záložníků vyzkoušely také ostré nasazení na státních hranici se Slovenskem. V současné době jde o třetí rotaci a připravují se na další.

„Spolupráce s Policií České republiky při ochraně státních hranic byla pro nás novou zkušeností a vybočením z běžného cvičení. Tyto a další poznatky jsme nyní předávali novým vojákům při výcviku ve Vyškově,“ říká velitel čety AZ při KVV Ostrava poručík Petr Matušek.

Autor: kapitán Martin Ogořalek

Zveřejněno: 2. prosince 2022