Nejen v blátě na cvičišti. Vojáci trénují taktiku a soustředěnost i na šachovnici

dsc_11427.jpg
  • 30.11.2022
  • Admin 1

Svědomitost, strategické myšlení nebo schopnost předvídat kroky nepřítele. Nejen to mají společné šachy a armáda. Jak můžou šachy pomoci vojákům v terénu a které získané dovednosti z armády naopak při hře uplatní? Ve dnech 14. až 16. listopadu se u 26. pluku velení, řízení a průzkumu v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi konal Přebor resortu MO v šachu a bleskovém šachu. Tato soutěž každoročně spojí vojáky z povolání, občanské zaměstnance, vojáky aktivní zálohy, vojáky v záloze i ve výslužbě nebo také válečné veterány a příslušníky Československé obce legionářské.

„Šachy mají nejen na bývalé i současné vojáky jednoznačně pozitivní vliv a s armádou mají hodně společného. Například vyžadují disciplínu, rychlé a správné rozhodování a dodržování stanovených pravidel. Takže takový turnaj může tyto vlastnosti jedině posílit,” říká Jozef Dundálek, účastník turnaje z odboru obranné standardizace. Důvodů, proč se turnaje účastnit, je podle něj hned několik. „Může to být vrozená soutěživost, kontakt s podobně zaměřenými lidmi nebo i setkání kamarádů. Svědčí o tom i celkem pravidelná opakovaná účast. Navíc odhaduji, že v armádě máme zhruba 300-400 aktivních šachistů,” dodává. 

Prolnutí dvou světů

A v čem konkrétně mohou být vojáci-šachisté napřed, v čem jim naopak může taková šachová partie pomoci? Po celou dobu trvání je potřeba absolutní soustředěnost, musí sledovat protivníka, předvídat i několik tahů dopředu a dokázat analyzovat jeho činnosti.

Voják (i) šachista by zkrátka měl umět předvídat - co se stane na šachovnici nebo na bojišti - jak se protivník zachová. Měl by umět nalézt nejlepší variantu a v duchu si přehrát několik partií, aby správně vyhodnotil situaci na šachovnici. Při bleskovém šachu má naopak na rozhodování jen několik sekund, takže musí být přesný, rychlý a s vynikající pamětí.

Voják (i) šachista musí být schopen řešit problémy a musí mít strategické myšlení. Měl by si umět rozvrhnout čas, ale zároveň i pracovat pod tlakem - klasický a bleskový šach. V obou rolích musí být člověk trpělivý, nesmí se unáhlit nebo udělat zbrklá rozhodnutí - o svém kroku dlouho přemýšlí a bere ho jako nejlepší řešení.

Vojáci při šachu navíc trénují i svědomitost - jedna chyba může zničit nekolikahodinové úsilí, ve vojenské praxi ale třeba ztrátu lidských životů. Svou roli hraje i emoční stabilita, kdy si nesnadná situace na šachovnici i při bojovém nasazení žádá obtížné rozhodování a voják (i) šachista se musí v kritických situacích koncentrovat.

Pohár Václava Grguriče

Letošní přebor nesl název „Pohár Václava Grguriče v bleskovém šachu“, a to podle čs. legionáře 1. světové války, účastníka bitvy u Zborova, několikanásobného vítěze armádního šachového turnaje a přeborníka v bleskových partiích. Dalším zpestřením tohoto přeboru byla účast Františka Trávníčka, předsedy Spolku vojenské historie Valtice, z.s., který na tento přejmenovaný 1. ročník přivezl pravé historické trofeje Václava Grguriče z let 1930 a 1935. Dále věnoval putovní pohár, který bude navazovat na tradice a odkaz legionáře Václava Grguriče v bleskovém šachu.

I přesto, že se při partii i dvě hodiny jen mlčí, jde přes šachy navázat osobní vztahy. „Po 18 letech od ukončení práce u bojového útvaru v Táboře tam znám asi 1-2 lidi. Vždy je příjemné mluvit s někým, kdo tam momentálně pracuje,” řekl pan Dundálek.

O poháry a medaile bojovalo celkem 22 hráčů z resortu obrany. Soutěž o nejlepšího hráče v šachu vyhrál poručík Jaroslav Hejl z Bechyně, který mimo jiné vybojoval i nejcennější kov v šachu bleskovém, a tím pádem se stal přeborníkem. Právem obdržel i putovní pohár pro rok 2022.

Autor: redakce (bg) ve spolupráci s pplk. J. Malíkem

Zveřejněno: 28. listopadu 2022