Home page > Aktuality > Náčelník Generálního štábu AČR poprvé ve funkci oceňoval za záchranu života

Náčelník Generálního štábu AČR poprvé ve funkci oceňoval za záchranu života

 

Ve středu 7. prosince ocenil náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka poprvé ve své funkci vojáky a vojákyně za záchranu lidského života. Jedenácti z nich udělil plakety náčelníka Generálního štábu AČR a předal pamětní listy. 

„Všechno je o lidech a já chci, aby se o jejich zásluhách vědělo. Dnešní ocenění je důkazem toho, že máme připravené profesionály. A to nejen k boji. I v civilním životě jsou schopni obětavě a rychle reagovat a aplikovat to, co se naučili ve výcviku,“ shrnul při oceňování generálmajor Karel Řehka.

Byl u kamaráda. Pak vykolejil vlak a voják hned reagoval

10. října měl rotmistr Patrik Wolf z Agentury logistiky volno, které trávil v Poříčanech na Kolínsku u kamaráda. Oba náhle uslyšeli obrovskou ránu. Vykolejil vlak, který vezl nebezpečný benzen, a lokomotiva se dokonce rozlomila napůl. Z vlaku vyprostil dva strojvedoucí a poskytl jim pomoc. Byli otřeseni a stěžovali si na bolesti. Do kabiny lokomotivy se Patrik Wolf vrátil ještě pro doklady k nákladu a pomáhal následně i s evakuací okolí.

Vojákyně aktivní zálohy zasáhly velmi profesionálně

Profesionalita a rychlý úsudek dvou vojákyň aktivní zálohy zachránily život mladíkovi na letošní pardubické Aviatické pouti. Desátnice Lucie Kreuzigerová a svobodnice Tereza Dřevecká ze strážní čety Správy letiště Pardubice jako příslušnice ochranné hlídky pomohly člověku, který zkolaboval. Poskytly mu první pomoc až do příjezdu záchranky.

„Brnkaři“ v akci při dopravní nehodě

Šestý říjnový den se vraceli po dálnici vojáci 4. brigády rychlého nasazení z výcviku ve Vojenském újezdu Libavá. U Prostějova uviděli nákladní auto, které nabouralo do svodidel a ve kterém uvízl řidič. Nadrotmistr Adam Užachov ho vyprostil z vozidla a okamžitě mu poskytl pomoc. Desátníci Filip Bečka a Václav Brzobohatý mu asistovali. Po vyšetření raněného také koordinovali dopravu. Muže si následně převzali zdravotníci.

Z auta se kouřilo, přesto vytáhl seniorku

Okolí obce Chomoutov na Olomoucku bylo v červnu svědkem šťastné události. Praporčík Jaroslav Tacl z Agentury logistiky zachránil z auta havarovaného do příkopu dvaaosmdesátiletou ženu. Sjela ze silnice a narazila do betonového mostku. Z auta se ještě kouřilo, proto musela být žena ihned vyproštěna. Seniorku voják opatrně dostal z automobilu a zůstal s ní až do příletu záchranářského vrtulníku.

Záchrana života cestou do práce

Spolupráce vojáků se vyplatila. Desátník Jaroslav Vaško jel v červnu do zaměstnání. V obci Lipovec uviděl dva muže, kteří pomáhali dalšímu. Nezaváhal, auto zastavil a pomohl. Obcí projížděli také četaři Marek Vondruška a Zdeněk Zoubek a k záchraně se připojili, muži vyndali zapadlý jazyk. Pak čekali na příjezd záchranné služby, vše hlídali a muže zdravotníkům předali. Všichni jsou příslušníci Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov.

Pomáhal oživovat s defibrilátorem

Generál Karel Řehka ocenil také nadporučíka Radoslava Kalu. Ten se podílel na záchraně života rotmistra Martina Kulikowského, instruktora základní přípravy, který zkolaboval. Spolu s dalšími vojáky ho oživovali defibrilátorem, zajišťovali resuscitaci a prováděli umělé dýchání. Podařilo se ho tak udržet naživu do příjezdu záchranné služby. Následně ho v nemocnici museli lékaři udržovat v umělém spánku.

Autor: Jan Charvát

Zveřejněno: 7. prosince 2022

Nahoru