Náčelník Generálního štábu AČR poprvé ve funkci oceňoval za záchranu života

vojaci-pri-rychle-a-obetave-reakci-vyuzili-i-zkusenosti-a-znalosti-z-vycviku-2.jpg
  • 12.12.2022
  • Admin 1

Ve středu 7. prosince ocenil náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka poprvé ve své funkci vojáky a vojákyně za záchranu lidského života. Jedenácti z nich udělil plakety náčelníka Generálního štábu AČR a předal pamětní listy. 

„Všechno je o lidech a já chci, aby se o jejich zásluhách vědělo. Dnešní ocenění je důkazem toho, že máme připravené profesionály. A to nejen k boji. I v civilním životě jsou schopni obětavě a rychle reagovat a aplikovat to, co se naučili ve výcviku,“ shrnul při oceňování generálmajor Karel Řehka.

Byl u kamaráda. Pak vykolejil vlak a voják hned reagoval

10. října měl rotmistr Patrik Wolf z Agentury logistiky volno, které trávil v Poříčanech na Kolínsku u kamaráda. Oba náhle uslyšeli obrovskou ránu. Vykolejil vlak, který vezl nebezpečný benzen, a lokomotiva se dokonce rozlomila napůl. Z vlaku vyprostil dva strojvedoucí a poskytl jim pomoc. Byli otřeseni a stěžovali si na bolesti. Do kabiny lokomotivy se Patrik Wolf vrátil ještě pro doklady k nákladu a pomáhal následně i s evakuací okolí.

Vojákyně aktivní zálohy zasáhly velmi profesionálně

Profesionalita a rychlý úsudek dvou vojákyň aktivní zálohy zachránily život mladíkovi na letošní pardubické Aviatické pouti. Desátnice Lucie Kreuzigerová a svobodnice Tereza Dřevecká ze strážní čety Správy letiště Pardubice jako příslušnice ochranné hlídky pomohly člověku, který zkolaboval. Poskytly mu první pomoc až do příjezdu záchranky.

mezi-ocenenymi-byly-i-dve-zeny-vojakyne-aktivni-zalohy.jpg
mlade-vojakyne-zachranily-mladika-ktery-zkolaboval-na-aviaticke-pouti-v-pardubicich.jpg

„Brnkaři“ v akci při dopravní nehodě

Šestý říjnový den se vraceli po dálnici vojáci 4. brigády rychlého nasazení z výcviku ve Vojenském újezdu Libavá. U Prostějova uviděli nákladní auto, které nabouralo do svodidel a ve kterém uvízl řidič. Nadrotmistr Adam Užachov ho vyprostil z vozidla a okamžitě mu poskytl pomoc. Desátníci Filip Bečka a Václav Brzobohatý mu asistovali. Po vyšetření raněného také koordinovali dopravu. Muže si následně převzali zdravotníci.

Z auta se kouřilo, přesto vytáhl seniorku

Okolí obce Chomoutov na Olomoucku bylo v červnu svědkem šťastné události. Praporčík Jaroslav Tacl z Agentury logistiky zachránil z auta havarovaného do příkopu dvaaosmdesátiletou ženu. Sjela ze silnice a narazila do betonového mostku. Z auta se ještě kouřilo, proto musela být žena ihned vyproštěna. Seniorku voják opatrně dostal z automobilu a zůstal s ní až do příletu záchranářského vrtulníku.

Záchrana života cestou do práce

Spolupráce vojáků se vyplatila. Desátník Jaroslav Vaško jel v červnu do zaměstnání. V obci Lipovec uviděl dva muže, kteří pomáhali dalšímu. Nezaváhal, auto zastavil a pomohl. Obcí projížděli také četaři Marek Vondruška a Zdeněk Zoubek a k záchraně se připojili, muži vyndali zapadlý jazyk. Pak čekali na příjezd záchranné služby, vše hlídali a muže zdravotníkům předali. Všichni jsou příslušníci Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov.

Pomáhal oživovat s defibrilátorem

Generál Karel Řehka ocenil také nadporučíka Radoslava Kalu. Ten se podílel na záchraně života rotmistra Martina Kulikowského, instruktora základní přípravy, který zkolaboval. Spolu s dalšími vojáky ho oživovali defibrilátorem, zajišťovali resuscitaci a prováděli umělé dýchání. Podařilo se ho tak udržet naživu do příjezdu záchranné služby. Následně ho v nemocnici museli lékaři udržovat v umělém spánku.

oceneni-obdrzeli-plakety-ngs-a-pametni-listy.jpg

Autor: Jan Charvát

Zveřejněno: 7. prosince 2022