Generálporučík Josef Bečvář jednal s Aktivními zálohami

4_1762.jpg
  • 1.10.2015
  • Ludvík Cimburek

Příslušníci Aktivní zálohy se ve středu 30. září znovu setkali k pracovnímu jednání s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky generálporučíkem Josefem Bečvářem.

Setkání se opět uskutečnilo v prostorech Ministerstva obrany a pozvání k němu přijala i členka sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová. Tématy setkání, kterému byli přítomni i další představitelé generálního štábu, ředitelé krajských vojenských velitelství a velitelé, v jejichž podřízenosti jsou jednotky Aktivní zálohy, byly zejména otázky návrhu novely branné legislativy, možnosti nasazení vojáků v AZ, či problematika posuzování zdravotní způsobilosti zájemců o vstup do AZ.

Každý voják v AZ bude mít přidělenou osobní zbraň

Společné shromáždění navazovalo na setkání, které se uskutečnilo před několika měsíci a z něhož vyplynulo mnoho námětů. „Návrhy, připomínky a požadavky, které zde v červnu zazněly, i další, které se v průběhu uplynulého období objevily, byly podrobně analyzovány a byla k nim již přijata organizační opatření,“ zahájil svoje vystoupení náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář a dodal: „Ta hlavní jsou, že od 1. ledna 2016 bude mít každý voják v Aktivní záloze přidělenou svou osobní zbraň a v průběhu 1. pololetí roku 2016 proběhne soustředěný výcvik pěších rot ve výcvikovém prostoru Libavá.“ Toto cvičení má prověřit schopnosti příslušníků AZ plnit úkoly na území České republiky. Jedná se zejména o zajištění dlouhodobějšího střežení důležitých objektů či schopnost možného budoucího nasazení příslušníků těchto pěších rot například i k plnění úkolů Policie České republiky při řešení nevojenské krizové situace a součinnost s profesionálními útvary Armády České republiky.

Počítá se s možností širšího nasazení AZ

V novele branného zákona, se kterou byli příslušníci AZ seznámeni, se totiž počítá již i s možností širšího nasazení vojáků v AZ na území České republiky než jen při záchranných pracích, jako je tomu doposud, a také s možností jejich případné účasti v zahraničních operacích.

Při výběru osob do služebního poměru vojáka z povolání končí mnoho zájemců kvůli zdravotní způsobilosti. Proto se další změny mají týkat také úpravy zdravotní vyhlášky. „Tato zdravotní vyhláška nás každý den připraví o velký počet zájemců, kteří by chtěli vstoupit i do Aktivní zálohy,“ konstatovala poslankyně Černochová a dodala, že novely branného zákona a zákona o službě vojáků v záloze se budou projednávat na zasedání Výboru pro obranu 15. října.

Se zkušenostmi s organizací přípravy vojáků v AZ a s problémy, se kterými se potýkají ohledně vystrojenosti a vybavenosti jejích příslušníků, vystoupili také velitelé, kteří mají ve své podřízenosti jednotky AZ u bojových útvarů – velitelé 41. mechanizovaného praporu, 72. mechanizovaného praporu a 601. skupiny speciálních sil.

Nastavit lépe komunikaci mezi profesionální armádou a příslušníky AZ se daří i díky práci externího poradce pro Aktivní zálohy kapitána Ludvíka Cimburka. „Kapitán Cimburek je nejenom aktivní záložák, ale také bývalý voják z povolání a bývalý poradce náměstka ministra obrany. Má proto potřebné znalosti procesů v armádě, což mu umožňuje připravovat kvalitní podklady a přicházet nejen se zajímavými, ale zároveň i realizovatelnými náměty,“ zhodnotil generál Bečvář.

4_1762.jpg