Aktivní zálohy z Ostravy jsou nedílnou součástí kraje

oceneni_vojaku_za_vynikajici_vysledky_pri_cvicenich_safeguard.jpg
  • 25.1.2018
  • Ludvík Cimburek

Tradiční vyhodnocení výcvikového roku příslušníků Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava proběhlo dne 24. ledna 2018 v prostorách Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Obsahem programu bylo také ocenění nejlepších vojáků.

V úvodních slovech ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava zmínil působnost a význam jednotky Aktivní zálohy KVV Ostrava v kraji. Po té následovalo zhodnocení výcvikového roku, zaměřené především na vycvičenost jednotky, která absolvovala v roce 2017 výcvik ve speciální tělesné přípravě ,,zimní přežití“, nebo vševojskové cvičení na Libavé, kde vojáci absolvovali zdravotní, chemickou, spojovací přípravu, ale také výcvik ve střelbě nebo sladěnost při strážní službě, což je prioritní úkol jednotky. Zdůraznil také význam na cvičeních se složkami integrovaného systému na objektech kritické infrastruktury, kde vojáci cvičili na několika objektech současně.  Připomněl také významnou roli ostravských záložníků při zabezpečování projektu ,,Přípravy občanů k obraně státu“, kde se vojáci podílí na přípravě branných závodů pro žáky základních škol a studenty středních škol Moravskoslezského kraje.     

Jednotka, která je v silné kondici, byla v roce 2017 doplněna nově šesti desítkami příslušníků a v současné době se pohybuje její naplněnost okolo 90%. Stále jsou volné pozice například zdravotní záchranář, kuchař, ale také základní funkce jako střelec nebo kulometník.

Práci ostravských záložníků ocenil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania, který podotkl, jak je náročné mít své civilní zaměstnání a volný čas věnovat vojenství.  

,,Za důležité pokládám aktivní přístup vojáků k výcviku a s tím spojenou ochotu učit se nové věci, což posouvá jednotku stále dopředu. Jako důležitý faktor vidím efektivní začlenění nových vojáků do jednotky“, zmínil ve svých slovech velitel roty poručík René Petr. 

Dominantou významného dne bylo slavnostní uvedení filmového dokumentu ,,Safeguard Territory 2017“, který vyjadřuje poslání a význam této jednotky v kraji. 

„Jsme tu proto, abychom bránili svou zemi, abychom i v míru byli připraveni kdykoli pomoci, kde je potřeba. V tomto není rozdílu mezi vojákem profesionálem nebo v aktivní záloze“, uvedl ve své prezentaci plukovník Hrabec.

Rodinní příslušníci ostravských záložníků cítí hrdost

Nedílnou součástí slavnostního dne bylo také neformální setkání v podobě společenského odpoledne v ostravském hotelu Imperial. Přátelského setkání se zúčastnili také rodinní příslušníci ostravských vojáků, kteří si u svých partnerů nejvíce cení jejich zapálenosti pro vojenství a chuti být nápomocný svému kraji v krizových situacích.    

Součástí slavnostního odpoledne bylo vhodnou příležitosti k udělení ocenění v podobě zlatého odznaku Safeguard, těm vojákům, kteří dlouhodobě prokazují vynikající výsledky při cvičeních Safeguard, jejichž historie započala v roce 2012 na elektrorozvodně v Nošovicích a pokračuje v dalších letech na objektech kritické infrastruktury Moravskoslezského kraje, například již zmíněné elektrorozvodně  Kletné nebo Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. 

Prap. Martin Ogořálek

Photogallery