Za úspěchem první ženy-velitelky u AZ v Náměšti stojí preciznost, zodpovědnost a nadšení

hoskova.jpg
  • 10.5.2022
  • Admin 1

Svůj žebříček úspěšnosti mají nejen sportovci, ale i vojáci. Jednu z předních příček v hodnocení aktivní zálohy v něm vloni na konci roku obsadila rota bojového zabezpečení 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Její příslušníci se pravidelně účastní velkých cvičení Armády ČR a daří se jí i v oblasti náboru – jak z pohledu kvantity, tak kvality. To, co se povedlo poručici Pavlíně Huječkové, je totiž téměř nemožné i v profesionální armádě.

hoskova.jpg

Pavlíně Huječkové je 37 let, v civilu se živí jako instruktorka a hráčka badmintonu, a k aktivní záloze se připojila před čtyřmi roky. Do náměšťské jednotky vstupovala s nejnižší vojenskou hodností svobodnice, aby se za neuvěřitelně krátkou dobu svou pílí a schopnostmi vypracovala až k důstojnické hodnosti poručice a v Náměšti se stala historicky první ženou na pozici velitelky záložníků.

„Pavlína přeskočila z hodnostního sboru poddůstojníků do sboru důstojníků v rekordně krátkém čase. Je to díky její preciznosti, smyslu pro řád, zodpovědnosti, nadšení pro věc a touze předávat získané zkušenosti dalším. Představuje pro mě vzor vojáka, o nějž bych se opřel i v reálné situaci,“ chválí její schopnosti velitel náměšťské roty AZ, kapitán Miloš Hošek.

Z téměř osmi desítek vojáků je v Náměšti devět žen. Pavlína Huječková k armádě tíhla již od střední školy, a to díky staršímu bratrovi, který ještě zažil povinnou základní službu a nadchl ji „historkami z vojny“. „Z jeho vyprávění jsem cítila akčnost, dobrodružství, týmového ducha. Věděla jsem, že jakmile budu moct, uniformu obléknu,“ vzpomíná.

photo-2022-02-16-11-32-04.jpg

V roli velitelky 1. čety roty bojového zabezpečení se cítí spokojená, i když, jak sama přiznává, „tady už člověk musí ukrojit i z vlastního osobního volna, pečlivě si vše promyslet a připravit dopředu". V hrudi jí bije vojenské srdce a pokud by bylo třeba, neváhala by být nasazena v reálné operaci. Že by v ní oni i její kolegové obstáli, za to celý tým vděčí i veliteli. Vojenský výcvik připravuje do nejmenších detailů a hlavně s cílem své svěřence posouvat dopředu.

img-por-hujeckova-ucebna.jpg

„Scénáře se snažím vždy se svými kolegy postavit na základě našich zkušeností z misí v afghánském Wardaku, Lógaru či Bagrámu. Operace v zahraničí vždy přinášejí příležitost ověřit si výcvik v praxi a z chyb se poučit. Mnoho postupů a zvolených řešení se vyzkoušelo a povedlo a pro nás představují studnici zkušeností, které pak přenášíme do výcviku a naše vojáky díky tomu dokážeme zaujmout,“ vysvětluje Hošek.

Tento týden mají náměšťští záložníci na programu výcvik s ručními zbraněmi. Už v dubnu je ale čeká cvičení na Boleticích, kde si vojáci poprvé vystřelí i z RPG. „Moc se na to těšíme,“ sděluje s nadšením názor svůj i celé roty Pavlína Huječková.

  • Náměšťská rota bojového zabezpečení AZ vznikla v srpnu v roce 2016
  • Jejím primárním úkolem je podílet se na ochraně vnitřního a vnějšího perimetru základny
  • Skládá se ze dvou strážních a jedné chemické čety

 Autor: kapitánka Jindřiška Budiková, redakce (ob)

Vydáno: 18.2.2022