Taktika, zřizování minových polí nebo průzkum mostu. Ženijní specialisté Teritoriálních sil prošli náročným cvičením

pruzkum-vodniho-toku.jpg
  • 16.8.2022
  • Admin 1

Posádka Bechyně se stala přechodným domovem pro příslušníky aktivní zálohy krajských vojenských velitelství. Příprava ženijních odborníků pěších rot je další z řady kurzů, které nachystalo Velitelství teritoria tentokrát ve spolupráci s 15. ženijním plukem. Záložníci v rámci náročného cvičení v terénu prozkoumali most. Procvičili i maskování, budování zátarasů, opevňování, taktiku i zřizování protitankových minových polí.

pruzkum-vodniho-toku.jpg

Osmnáct záložníků budoucích pomocných instruktorů ženijní přípravy mělo v rámci cvičení za úkol podat hlášení o průzkumu mostní konstrukce. V praxi lze tento postup využít třeba při omezení pohybu nepřítele nebo obraně. Technické parametry a další podrobnosti o stavu mostu mohou využít například spojenecká vojska při průjezdu územím České republiky.

zenijni-priprava-zrizovani-protitankovych-minovych-poli.jpg

Celý kurz začal teoretickou přípravou. Sjednotit postupy a upřesnit zásady ženijního průzkumu byl pro posluchače zpočátku oříšek. Ke každému se přistupovalo individuálně podle jeho odborné i pracovní zkušenosti. „Budoucí specialisté ženijní přípravy měli týden na zvládnutí dané problematiky. Zaměřili jsme se na ukázky a praktické procvičování. Nácvikem jsme pak umocnili trvalé návyky a dovednosti ženijního řemesla,“ doplnil instruktor přípravy vojsk praporčík Josef Honsa.

maskovani-zatloukani-koliku.jpg

V rámci přípravné fáze sbírali záložníci informace o objektu ze všech dostupných zdrojů. Samozřejmostí byla mapa a satelitní snímky, pro ještě lepší identifikaci využili i dostupná technická data ze stavby mostu. K němu se jednotka na rozkaz později přesunula. Pak už účastníky čekalo náročné cvičení v terénu.

Sběr informací o vodním toku probíhá přímo ze člunu. A co vše je vlastně zajímá? „Důležitá jsou pro nás data o šířce vodního toku, profilu dna, únosnost, sklon břehu, průtok vody, světlá výška mostu nad hladinou a z toho se zpracovává hlášení,“ upřesnil desátník Jan Pandularis, účastník kurzu.

maskovani-t-810.jpg

Následně skupina měřila technické parametry mostu, jako jsou délka a šířka mostu a pilíře, kontrolují se materiály mostní konstrukce - tzn. jestli je dřevěný, železobetonový nebo kombinací jiných materiálů. Další technické parametry důležité pro charakteristiku mostu se zapracují do dokumentu. Hlášení o průzkumu mostní konstrukce lze využít při omezení pohybu nepřítele – obraně nebo ji mohou využít například spojenecká vojska při průjezdu územím České republiky. „Budoucí specialisté ženijní přípravy tak procvičili maskování, budování zátarasů, opevňování, taktiku, zřizování protitankových minových polí. Své dovednosti záložníci umocnili závěrečným ženijním průzkumem mostu přes vodní překážku. Tato činnost je pro teritoriální síly a ochranu a obranu teritoria klíčová,“ zhodnotil velitel kurzu major Tomáš Pusztai, specialista ženijní přípravy Teritoriálních sil. „Vždy mě velmi překvapí obrovská motivovanost a odhodlání vojáků aktivní zálohy, kterou vidím pří jejich nasazení na cvičení. Patří jim obrovský respekt a uznání,“ hodnotí nasazení rotmistr Štěpán Pavel, instruktor z 15. ženijního pluku.

„Zkušenosti, získané zejména při tomto kurzu, ocení jak velitelé, tak řadoví vojáci AZ. Dalším kurzem Teritoriální síly zvyšují svého bojového ducha a rozšiřují dovednosti teritoriální obrany. Pokud mají vojáci rot AZ znát na sto procent své území a podmínky svého kraje – teritoria, musí vědět jak na to,“ doplnil velitel VeTer plukovník Antonín Genser.

Autor: major Petr Šturc

Zveřejněno: 15. července 2022