Home page > Aktuality > Generál Bečvář navštívil jednání Rady velitelů aktivní zálohy

Generál Bečvář navštívil jednání Rady velitelů aktivní zálohy

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář se v sobotu 4. března 2017 setkal s veliteli jednotek aktivní zálohy. Dvacet členů Rady velitelů aktivní zálohy se sešlo se v budově Generálního štábu, aby projednali další rozvoj aktivní zálohy.

Pracovní setkání vedl předseda rady nadporučík Ivo Heinz, zástupce velitele mechanizované roty AZ 72. mechanizovaného praporu, a místopředseda rady kapitán Ladislav Košťák, velitel pěší roty AZ při Krajském vojenském velitelství Praha hl. m.

V první části diskutovali velitelé ve třech pracovních skupinách o činnosti v uplynulém roce. Vyhodnotili výcvik, odborné kurzy a přípravu velitelů v roce 2016, a to u pěších rot AZ, jednotek pozemních sil AZ a ostatních jednotek AZ.

V druhé části představili své závěry generálu Bečvářovi, který se zúčastnil také následující diskuse spolu se zástupci Sekce rozvoje plánování schopností Ministerstva obrany plukovníkem Petrem Gajdoše, plukovníkem Vítězslavem Křičkem a podplukovníkem Břetislavem Sedláčkem.

„Jsem rád, že jsem se mohl seznámit s vaší činností v uplynulém roce. Pozitivně vnímám, že jednání jsou věcná. Slyším tady cenné podněty týkající se mnohých oblastí aktivní zálohy zejména organizace výcviku, přípravy a vzdělávání vojáků v AZ, “ vyjádřil se generál Bečvář.

Odpoledne vysvětlili ředitel Odboru řízení lidských zdrojů Sekce státního tajemníka Ministerstva obrany Jaroslav Daněk a jeho kolegové Martin Svátek a Milan Kovařík rozvržení doby služby během cvičení a odměňování příslušníků AZ. Seznámili přítomné také s návrhem ministra obrany týkajícím se novelizace zákonů podle usnesení Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 26. ledna2017. Píše se v něm: „Výbor pro obranu požádal ministra obrany, aby pro poslance výboru pro obranu připravil novelizaci příslušné legislativy reagující na problémy dosavadní aplikační praxe této normy zejména v oblasti odměňování vojáků v záloze, počtu dnů jejich cvičení v roce a jejich účasti na reprezentačních a pietních akcích. Novela by měla být připravena tak, aby mohla být schválena ještě ve stávajícím volebním období.“

Během závěrečné diskuse se velitelé předběžně dohodli na dalším jednání rady v prosinci tohoto roku.

Rada velitelů aktivní zálohy je stálým poradním orgánem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky pro oblast rozvoje institutu Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky. Jeho členové se zabývají problematikou dalšího rozvoje AZ, dávají doporučení v oblasti přípravy záložníků a do 30. června kalendářního roku předkládají náčelníkovi Generálního štábu AČR zprávu o své činnosti a plán aktivit na následující rok.

Autor: externí poradce náčelníka Generálního štábu AČR pro oblast Aktivní zálohy kpt. v. zál.  Ludvík Cimburek

Fotogalerie

Nahoru