Vojáci a politici vzdali na Vítkově hold válečným veteránům

01_4665.jpg
  • 26.4.2022
  • Admin 1

V areálu Národního památníku na Vítkově si dnes vojáci a politici při příležitosti Dne válečných veteránů připomněli oběti a účastníky válek. Poprvé se slavnostního nástupu zúčastnily i dvě jednotky válečných veteránů, kteří odešli do civilu, a nechyběla ani jednotka aktivní zálohy, jejíž příslušníci jsou nedílnou součástí moderních ozbrojených sil. Za resort obrany uctili památku obětí ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

01_4665.jpg

„Dnešní den je ve znamení vzpomínek na padlé vojáky a další oběti válek. Není to jen náš svátek, Den válečných veteránů se slaví po celém světě,“ připomněl ve svém projevu ministr obrany Lubomír Metnar, který zároveň vojákům poděkoval za jejich nasazení v boji proti covidu a výraznou pomoc při očkování.

„Oslava zde na Vítkově však patří našim válečným veteránům, a to jak těm, kteří se účastnili bojů s nacistickým Německem, tak i těm, kteří v posledních třiceti letech bojovali pod českou státní vlajkou v zahraničních operacích. Nikdy nesmíme zapomenout ani na třicet vojáků, kteří se z novodobých vojenských misí nevrátili. Všem patří velký dík za to, co pro Českou republiku vykonali,“ dodal závěrem ministr Metnar

Země, která si neváží válečných veteránů, jako by si nevážila sama sebe

img_14772.jpg

Česká republika v současné době eviduje téměř 16 tisíc válečných veteránů a veteránek. Za ty jsou považováni nejen účastníci dvou světových válek minulého století a významných vojenských střetů a konfliktů, ale také českoslovenští a čeští vojáci z novodobých vojenských a mírových misí, kteří tvoří většinu. Od roku 1990 přitom působili od Perského zálivu, přes Balkán, Irák, Afghánistán a africké země až po Pobaltí.

Veteránů z druhé světové války rok od roku ubývá. Žije jich už jen 187. Naopak roste počet vojáků, kteří se zapojili do bojových operací po pádu komunismu. Z celkového počtu pak má naše armáda 8 200 válečných veteránů, kteří jsou ještě v činné službě.

Vzpomínku na válečné veterány oceňuje i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata, podle kterého si tuto událost připomínají i v jednotlivých posádkách. Ve svém proslovu navíc zdůraznil zásluhy našich legionářů, kteří se zasloužili o vznik naší republiky.

Vlčí mák – symbol vzpomínky

Datum 11. listopadu se vztahuje k událostem první světové války, kdy 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne v 11 hodin podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, a tím byly ukončeny boje první světové války.

Květ vlčího máku je v dnešní době symbolem oslav Dne válečných veteránů. Lidé mohou uctít památku na válečné veterány připnutím symbolického červeného vlčího máku na svůj oděv. Sbírka z prodeje těchto kvítků jde právě na péči o veterány.

K pietě se připojil také veterán z druhé světové války generálmajor v. v. Miloslav Masopust. S armádou je spjat od roku 1944, kdy vstoupil do 1. Československého armádního sboru. Sloužil jako samopalník tankového oddílu a byl raněn u Dukly, kdy v rámci karpatsko-dukelské operace vedené Rudou armádou dobyli první německé pozice na československém území.

„Čím dál častěji vzpomínám na válečné veterány, kteří dobrovolně položili svoje životy a prolévali krev za osvobození naší země od fašistických okupantů. Jsou to hrdinové, na které by naše země nikdy neměla zapomenout,“ řekl Miloslav Masopust.

Autorka: Jana Deckerová