Úvodní stránka > Aktuality > Pamětní odznak olomoucké roty AZ získává na vážnosti

Pamětní odznak olomoucké roty AZ získává na vážnosti

Bez nadsázky by se dalo na jedné ruce spočítat, kolik jednotek v rámci aktivní zálohy uděluje svůj vlastní pamětní odznak. Jednou z nich je pěší rota AZ plukovníka gšt. Vladimíra Taláška v Olomouci.

             Jednotka se inspirovala existencí pamětních odznaků pěší roty AZ plukovníka gšt. Františka Kopuletého z Brna a pěší roty AZ podplukovníka Josefa Otiska z Ostravy. Autorem odznaku je rotmistr Daniel Branda ze 4. brigády rychlého nasazení, který na přední stranu odznaku umístil portrét plukovníka gšt. Vladimíra Taláška a zpracoval i grafické provedení stužky. Samotný pamětní odznak byl schválen Československou obcí legionářskou a pravidla pro jeho udělování uvedl v praxi ředitel Krajského vojenského velitelství v Olomouci plukovník Ing. Josef Kula. „Rozhodně jsem uvítal vznik pamětního odznaku pro pěší rotu, která má možnost oceňovat navržené osobnosti, jež splňují poměrně přísné podmínky pro jeho udělení,“ konstatoval plukovník Josef Kula.

             Odznaky pěší rotě daroval syn plukovníka gšt. Vladimíra Taláška, Vladimír Talášek, který také osobně svým podpisem na dekretu stvrzuje udělení odznaku. „Byla to otázka cti, kterou olomoucká jednotka skládá mému otci, který byl jako jeden z významných představitelů Obrany národa popraven 19. srpna 1942 v Berlíně – Plötzensee. Pravidelně se o činnost jednotky zajímám a scházím se s nimi,“ uvedl Vladimír Talášek. Nositelem odznaku je například nedávno zesnulý autor státního znaku a standarty prezidenta republiky plukovník ve výslužbě Jiří Louda. Odznak je možno spatřit i na uniformě zahraničních vojáků, plukovníka Miroslava Karaska náčelníka vojenského velitelství v polském Opole (Wojewódzkiego sztabu wojskowego). Z profesionálních vojáků Armády České republiky je to významný vojenský historik plukovník gšt. Eduard Stehlík. Ovšem držiteli odznaků je i sedm příslušníků olomoucké roty jako třeba četař Rostislav Zubík nebo rotný Ludvík Pajor, či nedávno jmenovaný nový velitel roty major Jozef Randiak.

              Doposud bylo od roku 2014, kdy byl pamětní odznak oficiálně zřízen, uděleno jen dvanáct odznaků z celkové série osmdesáti kusů. „Pamětní odznak má určitě svoji vážnost, protože ne vždy navržení kandidáti splňují přísné podmínky pro jeho udělení a to bylo rozhodně smyslem, aby ho dostali ti nejlepší,“ říká ředitel Krajského vojenského velitelství v Olomouci plukovník Ing. Josef Kula.

Autor: poručík Martin Vaňourek

Fotogalerie

Nahoru