Home page > Aktuality > Třetí cvičení mechanizované roty AZ 41.mpr v tomto roce

Třetí cvičení mechanizované roty AZ 41.mpr v tomto roce

Rota AZ 41. mpr Žatec má za sebou třetí letošní cvičení, které se, stejně jako ta předchozí, zaměřilo zejména na dovednosti jednotlivce, týmu, sekce a družstva. Cvičení v pondělí 21. 8. odstartovaly klasické lékařské prohlídky, po kterých se nafasovali zbraně a v případě potřeby také další materiál. Již odpoledne začalo cvičení nabírat svižné tempo, a to nejprve zhuštěným opakováním topografické a střelecké přípravy. Druhá zmíněná zahrnovala základní manipulaci se zbraní (ÚP Bren i Pi vz. 82), bezpečnostní stereotyp, střelecké pozice a bojové a taktické přebití. Večer se rota přesunula do prostoru Pereč, který přímo sousedí se žateckými kasárnami a kde se po družstvech pod lehkým taktickým námětem přečkala první noc.

 

Po nečekaně chladné noci se v úterý brzy ráno celá rota vydala na PS Vršovice, kde jí čekala tři střelecká stanoviště. Na prvním probíhalo nastřelování Brenů, nejprve na mechanická mířidla, poté na kolimátor. Druhé stanoviště bylo věnováno střelbě z pistole s bojovým přebitím a na třetím stanovišti se prováděly nácviky manipulace tzv. „na sucho“. Odpoledne se rota přesunula zpět na Pereč, kde pokračovala ve výcviku taktickou přípravou od pohybu jednotlivce po bojišti až po pohyb sekce po bojišti. Úterní taktika byla v podstatě nácvikem na další střelby, které byly ve středu.

 

Na hlavním stanovišti se vedla střelba a pohyb (vpřed i zpátky) v týmu/sekci na mizivé cíle, zatímco na druhém stanoviště se opět „sušilo“. Odpoledne se pak neslo opět ve jménu taktiky, tentokrát zejména sestav družstva za pohybu, tedy zástupu, šachovnice a klínu. Zbyl prostor také na nácvik překonávání cest rozdělených podle rizikovosti. Na noc velitel roty vybral místo na rozmístění mimo boj a rota zaujala vcelku plnohodnotný Platoon Harbour s hotovostními zbraněmi, zlatou a černou ústupovou cestou i QRF družstvem uprostřed sestavy. Před pátou hodinou ráno byla rota nastřelena ze směru zlaté cesty a rota se tak podle plánu stahovala černou cestou do místa reorganizace. Po vyhodnocení naší reakce instruktorem rota valnou část čtvrtka strávila opět taktickou přípravou, a to především přípravou na boj, přesuny, reakcí na kontakt a vyvázáním z kontaktu se silnějším protivníkem buď loupáním, nebo oponou. Na závěr čtvrteční taktiky byl připraven zrychlený přesun se zraněným zpátky do kasáren. Poté už rotu čekalo jen čištění a odevzdávání zbraní.

 

V pátek rota po výstupních lékařských prohlídkách absolvovala teoretické zaměstnání z průzkumné přípravy, a to na téma různých druhů munice. To bylo také poslední zaměstnání celého cvičení, po kterém byli všichni z roty unaveni, nicméně zdrávi, vydali se zpět do civilního života.

 

Vrchní praporčík 41.mpr Žatec

praporčík František Němec

Fotogalerie

Nahoru