Home page > Aktuality > Prezident Miloš Zeman přijal velitele jednotek aktivní zálohy

Prezident Miloš Zeman přijal velitele jednotek aktivní zálohy

Na Pražském hradě přijal ve středu 16. listopadu prezident republiky Miloš Zeman 14 velitelů pěších rot aktivní zálohy působících při krajských vojenských velitelstvích a sedm velitelů jednotek AZ od bojových útvarů.

Příslušníky AZ doprovázeli náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a brigádní generál Ladislav Košner, zástupce ředitele sekce rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany.

Po přivítání prezident Miloš Zeman uvedl, že dlouho studoval profese jednotlivých velitelů a že ho potěšil fakt, že se jedná o velmi široké spektrum lidí z nejrůznějších oborů.

„Jste sůl země, protože jste lidé, kteří chtějí pomáhat své vlasti," řekl prezident a pokračoval: „Přiznejme si poctivě, že takových lidí je málo. Zatím se ještě většina domnívá, že naši zemi není potřeba chránit, protože není před kým. To je hluboký omyl.“ Připomněl, že nebezpečí, která nám hrozí, je vícero a že je naivní se domnívat, že tomu tak není. „Vážím si našich vojáků, kteří bojují proti teroristům například v Afghánistánu, v Mali a dalších zemích světa a stejně tak si vážím vás,“ řekl na adresu aktivní zálohy vrchní velitel Ozbrojených sil ČR. Popřál aktivní záloze, aby se její řady rozrůstaly a poděkoval velitelům, že oni byli se svými vojáky jedněmi z prvních.

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář ocenil trvalý zájem hlavy státu o Ozbrojené síly ČR, problematiku jejich rozvoje a zajištění obranyschopnosti země. Připomněl, že podle Koncepce výstavby AČR armáda plánuje mít ve svých řadách na pět tisíc vojáků v záloze do roku 2025. „Velmi mě těší vysoký zájem občanů o zálohu našich ozbrojených sil a službu v ní. O možnosti služby v aktivní záloze se v letošním roce zajímalo více než 1600 občanů a 917 z nich se rozhodlo požádat o zařazení. Obdobně o dobrovolné vojenské cvičení se zajímalo na 870 občanů, z nichž již 370 podalo žádost o jeho vykonání," informoval prezidenta Bečvář.

Za přijetí poděkoval kapitán v záloze Ludvík Cimburek, velitel jednotky AZ 601.skss, který je zároveň externím poradcem náčelníka Generálního štábu AČR pro oblast aktivní zálohy. Na závěr oficiální části se prezident s každým z účastníků přijetí osobně pozdravil.

Fotogalerie

Nahoru