Home page > Aktuality > Ostravští záložníci ubránili elektrorozvodnu

Ostravští záložníci ubránili elektrorozvodnu

Přes šest desítek členů Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava se od minulého čtvrtka účastní na různých místech kraje společného cvičení. První taktická etapa cvičení Safeguard 2016 zaměřená na ochranu a obranu objektů kritické infrastruktury vyvrcholila v pondělí 17. října na elektrorozvodně v Kletné.

 

Napadení objektu
Napadení objektu

„Vybudování základny, zajištění vnějšího perimetru a bezpečnostní zóny objektu kritické infrastruktury na elektrorozvodně v Kletné na Novojičínsku zabralo vojákům téměř dva dny. Poté čelili jednotlivým incidentům," řekl k průběhu výcviku řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec.

Včera se vojáci zaměřili na nácvik ostrahy a obrany elektrorozvodny. Vyzkoušeli si například reakce při napadení objektu nebo kolony se střídající stráží, nacvičovali také prohlídky vozidel a osob. Potřebný byl také rychlý zásah zdravotníků.

„Pro tuto jednotku se jedná o páté cvičení podobného charakteru, minulý rok vojáci získali také zkušenosti při ostraze letiště v Mošnově. Každé cvičení tohoto typu nás posouvá dopředu. Cením si hlavně přístupu a nasazení této jednotky, která je připravena plnit úkoly při ostraze objektů v krizových situacích," zdůraznil Hrabec. Cvičení kladně ohodnotili také členové sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová a Martin Sedlář.

 

Nováčci zvádli úkoly bez problémů

„Přesto, že do cvičení bylo zapojeno devět nováčků, úkol ubránit elektrorozvodnu v Kletné jsme splnili bez problému. Dnešním dnem výcvik nekončí, celá jednotka se přesouvá do Vojenského výcvikového prostoru Libavá, kde cvičení pokračuje denními a nočními střelbami a vyvedením jednotky do prostoru, kde bude plnit další úkoly. Během následujících čtyř dnů vojáci zúročí získané dovednosti v oblasti spojovací, topografické, taktické a střelecké přípravy," zhodnotil činnost jednotky velitel ostravské roty praporčík Jaroslav Holík.

Vycvičenost ostravských záložníků při ostraze objektu provozovatele přenosové soustavy ocenil také předseda představenstva společnosti ČEPS Jan Kalina, který společně s bezpečnostním ředitelem ČEPS Martinem Bílkem a ředitelem Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovníkem Jaroslavem Hrabcem předali přítomným vojákům pamětní odznak Safeguard Kletné 2016.

Fotogalerie

Nahoru