Armáda ocenila zaměstnavatele příslušníků Aktivní zálohy

armadni-general-josef-becvar-pri-svem-projevu.jpg
  • 29.6.2016
  • Ludvík Cimburek

V prostorech společenského sálu Domu armády Praha dnes náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář ocenil čtyři desítky zaměstnavatelů za podporu Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR a za podporu rozvoje těchto jednotek.

Armádní generál Josef Bečvář zmínil zejména potřebu spolupráce s civilním sektorem v oblasti zaměstnávání příslušníků Aktivní zálohy. Leč je zákonnou povinností uvolňovat zaměstnance pro potřeby cvičení (§ 204 odst. 2 Zákoníku práce), tedy v rozsahu přibližně jednoho měsíce ročně, může to být obtížné zejména pro menší zaměstnavatele. Je značný rozdíl, pokud má firma desítky, či stovky zaměstnanců, či pokud jich má jen několik. I pro to generál Bečvář dnes řadu zaměstnavatelů ocenil a poděkoval jim za příkladné chování a i společenskou odpovědnost.

"Žádné ozbrojené sily se neobejdou bez záloh a ani armáda České republiky není výjimkou. Vlastenectví v dnešní době opět nabývá na významu. Je na místě si uvědomit, že i zaměstnavatelé těchto příslušníků mají na obraně státu svůj podíl," uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.
 
Zaměstnavatelům náleží i finanční kompenzace

Je zřejmé, že zaměstnávání příslušníků AZ může stavět zaměstnavatele před určité výzvy. Zaměstnavatelé by si však měli uvědomit také výhody plynoucí ze zaměstnávání příslušníků AZ. U zaměstnance, který je příslušníkem AZ, mají garanci dobrého zdravotního stavu a trestní bezúhonnosti. Zároveň získávají člověka, který umí přijímat a vydávat pokyny a který je orientovaný na plnění úkolů, a to i v obtížných podmínkách a nečekaných situacích. Příslušnost k AZ zároveň garantuje určité morální standardy u zaměstnance.

S finanční podporou, vyjma náhrad zaměstnanců počítá pro zaměstnavatele i novela branné legislativy, která vstoupí v účinnost 1. července – konkrétně za dobu absence svých zaměstnanců z důvodu plánovaných i neplánovaných pravidelných vojenských cvičení, resp. operačního nasazení. Její výše bude navázaná na průměrnou hrubou měsíční nominální mzdu v národním hospodářství a upravovaná podle plánovanosti zaměstnancovy absence. Za každé plánované cvičení (v maximální délce 28 dní za rok) bude zaměstnavateli náležet kompenzace ve výši 2/3 průměrné mzdy (tj. v současnosti cca 833 Kč/den) a za každé neplánované cvičení ve výši průběrné mzdy (tj. cca 1 250 Kč/den).
 
 

Photogallery