Velký rozhovor s náčelníkem Generálního štábu Josefem Bečvářem

ngs.jpg
  • 16.4.2016
  • Ludvík Cimburek

Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. ČTK to v rozhovoru řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že mezi lidmi o novinku, kterou přinesou od července novelizované branné zákony, bude zájem. Bečvář také doufá v to, že se do konce roku podaří naplnit početní stav armády na 84 až 85 procent. Nevyloučil to, že by se počet vojáků v budoucnu v případě potřeby mohl zvýšit. Uplynulý rok ve funkci hodnotí jako úspěšný.

Bečvář do funkce náčelníka generálního štábu nastoupil loni v květnu, nahradil Petra Pavla, který odešel do velení NATO. Jako největší úspěchy armády za dobu, kdy jí velí, Bečvář označil přijetí koncepce výstavby armády do roku 2025 nebo desetiprocentní nárůst rozpočtu. "Je také pravdou, že se nám loni podařilo velmi slušným způsobem vyčerpat rozpočet," poznamenal generál.

Vyzdvihl také zahájení náborů. "Dá se říct, že armáda je nyní s těmi, kteří jsou ve Vyškově (v kurzu základní přípravy), naplněna na 81 procent. To je opravdu velký skok, protože když jsem nastupoval do funkce, tak ta naplněnost byla až dramaticky nízká," řekl. "Pokud se podaří naplnit i podzimní nástupní termín, naplněnost by mohla být 84 až 85 procent," dodal.

Zdůraznil, že důležité je, že se stabilizoval počet vojáků u rozhodujících jednotek, za které považuje čtvrtou brigádu rychlého nasazení a sedmou mechanizovanou brigádu. Vojáci podle něj stále chybí u 14. pluku logistické podpory, u kterého armáda buduje zcela nový třetí prapor, nebo u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Od července začne platit balík armádní legislativy, která mimo jiné má zlepšit podmínky pro příslušníky aktivních záloh. Zavádí také pro lidi možnost přihlásit se na dobrovolné cvičení. Ve Vyškově by se první cvičení mohla uskutečnit už v říjnu. "Občan, který zvedne ruku a řekne v uvozovkách, já si to chci vyzkoušet, tak už od října bude mít možnost si projít cyklus přípravy zálohy," poznamenal. Kolik lidí se na cvičení přihlásí, armáda nyní neví. "Musíme to vyzkoušet. Nevíme, jestli 1. října přijede do Vyškova 30, 300 nebo 3000 lidí. Budeme se muset s tím naučit pracovat, protože kapacity Vyškova nejsou neomezené. Takže podle prvního roku se budou modelovat další roky," řekl.

Dobrovolná cvičení, která nahradila zvažované povinné odvody, dají lidem možnost ukázat ochotu k obraně státu. Někteří lidé z ozbrojených sil ale litují toho, že se povinné odvody nepodařilo prosadit. Bečvář by nyní nechal tuto diskusi uzavřenou. "Jsem v tom pořád optimista, věřím, že se naplní aktivní zálohy a že tu i budou lidé, kteří si budou chtít projít i jen tím dobrovolným základním výcvikem, budou se chtít tímto způsobem ztotožňovat s obranou Česka," řekl.

Podle koncepce výstavby armády by v českém vojsku mělo sloužit 24.162 vojáků z povolání, 3720 občanských zaměstnanců a do 5000 vojáků aktivní zálohy. Další vojáci a civilisté jsou pak zařazeni přímo pod ministerstvo obrany, to by mělo celkem mít k dispozici asi 42.800 lidí.

"Číslo 24.000 vzniklo z revize sil, kdy jsme šli kapitolu po kapitole," poznamenal Bečvář. Plánovači podle něj velmi pečlivě posoudili, kolik vojáků je potřeba k fungování armády v Česku nebo k plnění závazků vyplývajících z bezpečnostní strategie. Připustil, že by se počet vojáků mohl v budoucnosti zvýšit. "Jestli Česká republika opravdu zjistí, že to číslo je nedostatečné, tak se musí udělat určitá revize. Ale na druhé straně se musí říct, jestli Česká republika na to bude mít finanční prostředky," řekl. První etapa výstavby armády je stanovena do roku 2020, její hodnocení by tak podle Bečváře mohlo začít v roce 2019.

Armáda na podzim uspořádá štábní cvičení mobilizace

Armáda letos na podzim uspořádá štábní cvičení, aby si prověřila mobilizační opatření. Samotný nácvik, do kterého se zapojí vojáci i technika, se pak uskuteční příští rok. Kromě profesionálních vojáků se ho zúčastní i aktivní zálohy. Jejich příslušníci budou působit v roli figurantů. Armáda si během akce nacvičí vybavení mobilizovaných lidí výstrojí, jejich výcvik i nástup k jednotkám. ČTK to v rozhovoru řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Civilistů se cvičení týkat nebude.

"Jsem přesvědčen, že to je jedna z hlavních povinností armády, proto jsem to i otevřel," řekl Bečvář.

Armáda už cvičení připravuje. Štábní nácvik v gesci sedmé mechanizované brigády se uskuteční v říjnu, cvičení pak ve druhém čtvrtletí příštího roku. "Nikdo z civilní veřejnosti nemusí mít strach, že bude mobilizován, nebo že budeme rekvírovat civilní vozidla," poznamenal Bečvář. Půjde jen nácvik v rámci armády.

Cílem cvičení, které se Česku velmi dlouho neuskutečnilo, podle něj bude vyzkoušet všechny fáze mobilizace. "Tedy abychom si řekli, kde ten občan přichází do armády, kde je vystrojován, kde je vycvičen, jak se postupně ty jednotky tvoří," poznamenal. Prověří se tak celý systém nástupu až po dosažení bojové připravenosti mobilizovaných. Součástí pak bude i cvičení ve vojenském prostoru s profesionálními jednotkami.

Bečvář předpokládá, že koncem roku 2017 bude cvičení vyhodnoceno. Vedení armády se pak rozhodne, jak bude dále postupovat a jaké další formy procvičování zvolí.

Armáda chce opět sklady v Novém Jičíně a v Ústí nad Orlicí

Armáda chce opět využívat logistické sklady v Novém Jičíně a v Ústí nad Orlicí. Do své péče opět převezme také muniční sklady v Květné na Svitavsku. ČTK to v rozhovoru řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

"My jsme řekli, že chceme znovu využít pro potřeby armády muniční sklad v Květné, také jsme rozhodli o zpětném zařazení do užívání skladových areálů v Novém Jičíně a Ústí nad Orlicí. Ale to jsou opravdu skladové areály, které nelze využít pro výstavbu nových jednotek s technikou," uvedl náčelník generálního štábu.

Vedení armády už v minulosti oznámilo návrat do rakovnické posádky, kterou před několika lety české vojsko opustilo. Vznik další posádky ale v plánu není. "Už moc možností není. Rakovník je jedna z posledních posádek, která takto zůstala otevřena," řekl Bečvář. Zároveň poznamenal, že armáda je v Česku rozložena nerovnoměrně. V západní polovině Čech je, na rozdíl třeba od Moravy, rozmístěno pouze několik útvarů.

Má to podle něj vliv i na vztah veřejnosti k armádě, která tak nemá tolik příležitostí se s vojáky setkat při různých vojenských prezentacích a akcích, kterých se vojáci se svou technikou účastní. "Když vezmete Moravu nebo východní Čechy, máte radost, kolik tam je akcí na veřejnosti - veřejnost to pak vnímá, že armáda za nimi přijela," podotkl. V západní části Česka ale mají vojáci situaci složitější.

V době finančních úspor se počítalo s uzavřením i muničního skladu v Květné. Po výbuchu ve Vrběticích, ale neměla policie kam převézt tamní soukromou munici, a sklady proto byly opět zprovozněny. Armáda nyní počítá s tím, že po vyprázdnění skladů si je opět převezme. "Pak bude sloužit k uskladnění armádní munice," řekl Bečvář.

Generální štáb čeká organizační změna a personální doplnění

Generální štáb čeká organizační změna a personální doplnění. Po letech finančních škrtů, které vedly k odchodu řady vojáků, se při celkové koncepci výstavby velení a řízení předpokládá i reorganizace generálního štábu. Mohou tak vzniknout i nové odbory a u dalších se počítá s doplněním. ČTK to v rozhovoru řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

"Restrikce, které tu byly v minulých letech, se bezesporu dotkly i organizačních struktur generálního štábu. Kromě doplnění jednotek se proto musíme zaměřit i na struktury velení a řízení armády," uvedl generál. Zásahy z minulosti podle něj ne vždy byly úplně systémové a odpovídaly především nutnosti razantního šetření. Vedení armády tak ztratilo části své struktury, které by teď potřebovalo.

"Musíme se vrátit k výstavbě jednotlivých působností, které z generálního štábu odešly či byly potlačeny," řekl Bečvář. Změny by se měly uskutečnit do roku 2020, kdy končí první fáze koncepce výstavby české armády. "Nechci být nyní příliš konkrétní, protože to jsou věci, které jsou dosud v jednání. Ale může nastat situace, kdy bude například vystaven odbor, který bude mít působnost a schopnost, která v současné době není a armádě chybí," poznamenal.

Půjde podle něj ale především o dílčí změny. "Někde existující oddělení nebo odbor bude posílen, někde se bude jednat i o výstavbu nového prvku," naznačil. Už letos dojde k mírnému navýšení počtů vojáků třeba i u velitelství pozemních a vzdušných sil.

Lidé podle Bečváře chybí i při přípravách velkých zakázek. "Chybí i na ministerstvu obrany v Sekci vyzbrojování a akvizic, kde ta personální naplněnost ve vztahu k tomu, jaké projekty nás čekají, také není asi úplně optimální," řekl. Pokud by se personál v těchto oblastech posílil, zakázky by se podle něj dařilo připravovat rychleji.

ČTK 16.4.2016

ngs.jpg