Úvodní stránka > Aktuality > Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

Generál Bečvář navštívil 22. základnu vrtulníkového letiště Sedlec Vícenice u Náměště nad Oslavou společně se svým protějškem z Makedonie generálporučíkem Metodijou Velichkovskim a řadou dalších zástupců Generálního štábu a velitelů vojenských útvarů vzdušných a pozemních sil Armády ČR, aby se blíže seznámili s organizací a cíli mezinárodním cvičením Ample Strike 2016.

Mezinárodního cvičení Ample Strike 2016 ve vojenském prostoru Náměšť nad Oslavou se vedle 16 armád aliančních a partnerských zemí poprvé zúčastní příslušníci aktivní zálohy. Jejich úkolem je především ochrana základny a plnění přidělených úkolů. O tom se dnes mohl přesvědčit i generál Bečvář, který po řadě dynamických ukázek nešetřil chválou.

"Toto významné mezinárodní, součinnostní cvičení, kde cvičí stovky zahraničních účastníků a prakticky všechny složky AČR je pro nás velice důležité. Jsou zde naši letečtí návodčí, kteří mají na bojišti důležitou úlohu, ale i příslušníci zálohy. S jejich prací jsem nadmíru spokojen, jsou to srdcaři, kteří výraznou měrou přispívají k plnění důležitých úkolů. Za zmínku stojí i zapojení starostů a obyvatel okolních obcí, kterým patří velký dík, jelikož si cvičení žádá i zvýšený letecký provoz," uvedl generál Bečvář.

Stejně jako v loňském roce je cvičení plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky Armády ČR, koordinaci bude mít na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení.

Leteckou podporu vojákům poskytují letouny AČR L-159 ALCA, L-39 Albatros a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171, účastní se také litevské L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9. Spojené státy americké se zapojují vrtulníky AH-64 Apache a letouny B-1 a B-52, které budou působit ze základny ve Velké Británii. 

 

Text a foto: Michal Voska

Fotogalerie

Nahoru